moda.cibalikapı

İşte burası benim yerim. Levent’in göbeğinde çalışan ve her gün koşarak Kadıköy’e adım atmak isteyen ben  için Cibalıkapı, İstanbul’un baş döndüren hızından kaçmak için korunaklı bir kale..

Tarihi  Moda iskelesine inerken sol tarafta, merdivenlerden inip girdiğin sarmaşıklar altında, iddiadan uzak salaş bir balıkçı. Ama benim için güzel tarafı balık restaurant’ınından çok, kaliteli bir meyhaneye benziyor oluşu.

Yagmurlu ama can sıkmayan bir hava, iş dönüşü, rakı zili çalıyor. “Nereye gidelim sevgilim?” …  “Tamam, bence de uzun zaman oldu, hadi Cibali’ye!”

Masaya oturuyoruz, buranın servisi bizi hiç bir zaman şaşırtmadı, “Merhaba, bir 35’lik getiriyorum Yeni Rakı, yanında iki tane soda değil mi?” İşte bu yüzden burdayız.

Cibalıkapı favorilerimizi söylüyoruz, kurutulmuş domates sarması, atom,  Cibalikapı Usülü Girit ezme, Ahtapot salata ve bunlara tüm yemek boyunca eşlik edecek peynirli roka salatası.

Bu heyecanlı lezzetlerin dışında Cibali’de beni sürekli üzen bir meze var; kuru börülce. Her istediğimde, yan masadakinin kalan yarısını getiriyorlarmışçasına, azıcık bir porsiyonla geliyor. Daha fazla şansımı zorlamak istemiyorum, bu defa masamızda börülce yok.

Burayı uzun sohbetler için seviyor müdavimler bizim gibi. En büyük nedeni; tabakları sürekli değiştirmeye çalışan ve “sıcak ister misiniz” diye periyodik olarak masaya uğrayan ve sohbetinize limon sıkan bir servis anlayışının olmaması.

Fiyatlar ise geleneksek bir rum meyhanesinin salaşlığına endeksli değil, yemeklerin tazeliği ve servisin profesyonelliği göz önünde bulundurularak belirlenmiş. Bu nedenle ortalamanın biraz üzerinde. Ama Kadıköy- Moda’da rakı içmek ve taze meze yemek istiyorsan, sayılacak 3 adresten biri.

Bu yüzden biz de bugün, Kadıköy çarşı’da  hazır patlıcan salatalı ve donmuş deniz böceklerinden yapılan mezelere 1 vermek yerine burada 3 verip, anason kokusunda, eski Türk Filmleri müzikleriyle sohbet ve rakıya doyuyoruz

PS: Hava güzelse ve bahçesinde sarmaşıkların altında oturmak istersen rezervasyon şart;

http://www.cibalikapibalikcisi.com/iletisim