sıçanlı2Bitmek bilmeyen bir iş günü. Sanki gün 40 saat ve ben 30 saattir ofisteyim. Ama sonunda bitti. Bir lansman dönemini daha atlatmanın haklı gururu bende zilleri harekete geçiriyor. Rakı içmek istiyorum, sevgilimle sohbet etmek istiyorum, eve girmek istemiyorum ama etrafta kasılan insanlar da görmek istemiyorum. Salaş bir yer olsun, samimi olsun ama gerçekten böyle olsun. Böyleymiş gibi davranmasın.

İstikamet Emirgan. Bugünlerde burada kalıyoruz, Emirgan Sütiş’in orada Aras’ın amcasında. Burası harika, gerçek İstanbul gibi. Caddebostan aşığı ben için, yerimi bırakıp gidip, nefes alabileceğim nadir yerlerden.

Arabadayız, titizlikle tarif ediyorum gözümün önündeki yeri, “salaş olsun, sıkıldım konferans, etkinlik, insanlarca insan. Rahat bir yerde oturalım. Ama çok salaş olsun, sahiden rahat.”

Emirgan’a geldik , arabayı park ederken “Eee eve mi gidiyoruz diyorum?” ..…. “A a öyle bi yer mi var burada, adı ne dedin? Sıçanlı mı??” Emirgan Sütiş’in bir üst paralelinde küçücük bir dükkan, kocaman bir Türk bayrağı ve dantelli tüller var pencerede içerisi görünmüyor, kapısı o kadar eski ki, bir türlü açamıyorum “Kapalı sanırım?” derken 70 yaşlarında göbeği kendinden önce köşeyi dönen bir amca “Hoşgeldiniz” diye kapıyı açıyor.

35’liğimizi söylüyoruz. Menü yok. O gün ne meze varsa aralarından seçmek gerekiyor. Bunun için koridor şeklinde olan mekanın meze dolabı tarafına doğru gidiyoruz. Yalancı mantıyı öneriyor amca. Haşlanmış patates ve sarımsaklı yoğurt. Közlenmiş biber “ Hazır değil, hepsini bugün yaptık” diyor.

Göz doyurucu bir meze dolabına bakmıyoruz ama samimiyet tam da bugün aradığım şey. Mezelerimize başlamışken, amcaya soruyoruz “Küçük balık alalım ara sıcak için, ne var?” “hamsi” diyor. Başımızı sallıyoruz, 10 dk olmadan hamsiler geliyor masaya.

Bizim dışımızda 2 masa var içeride, yaş ortalaması 60, anason kokusunda memleketi kurtarıyorlar, keyifler yerinde. 2000’leri kabul etmemişler, 1900’leri yaşıyorlar sanki, bu kapıdan girmek zamanda yolculuk gibi. 

Hesap ise, “evde yemek hazırlamaya değmez” dedirtiriyor. Şimdilerde böyle yerlerin olduğunu görmek mutlu ediyor, hırsızlık yapmıyorlar, emeklerinin karşılığı için para alıyorlar. Ağızlar kulakta kalkıyoruz masadan, kapıdan çıkıyoruz ve günümüze geri dönüyoruz..

 

sıçanlı