galatalı.karaköy

Neden Galatalı’ya gidiyoruz? Dostum Esen, New York’tan gelmiş. Canı rakı çekiyor, hem de her yudumda İstanbul’da olduğunu hissetmek istiyor. Bunun için Caddebostan’dan kalkıp, Karaköy’e gidiyoruz. Bir sebebi de Galatalı Suadiye’ye olan sevgimiz. Karaköy’ün daha samimi bir havası var. Mekanın girişinde orta kısımda kalan barda sigara içilebiliyor olması ise, müptezeller için gerçek bir tercih sebebi.

Galatalı’nın mezelerine diyecek yok fakat yine de Galatalı Balık lezzeti için restaurant tercih etmek istersen, ,kulağına “Suadiye” diye fısıldarım. Cunda mutfağı’nın şahane lezzetleri arasında safranlı fava ile rezeneli levrek benim favorilerim. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde ama üzmüyor.

Ayrıca turist avcılarının bol bulunduğu bu lokasyonda, Galatalı Balık, komşularından ayrılarak, taze mezeden anlayan müdavimlere sahip az mekandan biri. Hem deniz görelim hem de tarihi yarımadada, Topkapı Sarayı, Eminönü ve Galata Köprüsü’ne nazır bir duble içelim dersen, Karaköy vapur iskelesinin çaprazında Hettie Otel’in terasında Galatalı Balık, kalabalık dost buluşmaları için mantıklı bir adres.