Günlerden Perşembe. Hafta sonunu beklemeye niyetimiz yok bi 35'lik için.

FeneryoluFenFHafta içi sakin bir akşam yemeği için eskiden Caddebostan barlar sokağındaki balıkçılar aklımıza gelirken, artık basma kalıp mezeleri ve şaşırtıcı olmayan lezzetleri yüzünden eve yakın diğer alternatifleri değerlendiriyoruz.

İstanbul’un en sevdiğim yanı; iş dönüşü Maslak- Caddebostan arası 20 km’lik yolu yaklaşık 2 saatte gelmek! “Sırf bu harika trafiği kutlamak için bile bi’ küçük içilir bu akşam” diye söylene söylene giriyorum Moshonis’e.

Aras yolda, gelmesine 5-10 dakika var, önden veriyorum siparişi; patlıcan söğürme, ege otları, yoğurtlu kabak, fesleğenli dil, peynirli roka salatası ve bi 35’lik yeni.

Çalışanlar gayet ilgili, pek tabii bi’ cumartesi akşamı görmekte fayda var, zira her boşluğa bi’ masa koymasından mütevellit hafta sonları içerideki kalabalığa ilgi & servis performansında ciddi düşüş yaşıyor İstanbul’daki çoğu işletme.

Ama bugün iyiyiz Moshonis’te, iş çıkışı kafasını dağıtmaya gelmiş bir kaç masa var sadece. Mezeler geliyor, rakı servis ediliyor ve Aras giriyor kapıdan.

Çantamdan duvar kağıdını çıkarıyorum. “Ta taaa! 3D tuğla desenli duvar kağıdımız geldi sevgilim” Hummalı ofis kurma sürecimizde, son günlerin en sıcak gündemi bu kağıt. “Gerçekten de 3 boyutlu gibi değil mi” derken mezelerimizi atıştırıyoruz. Fesleğenli dilin tadına bakınca masaya geri dönüyorum. “Dil balığı fesleğenle ne güzel olmuş ya hu“. Bunu çok sevdiğimizi söylediğimizde “O zaman size ara sıcak olarak ıspanakla panelenmiş lagos topu öneririrm” diyor garsonumuz. İyi ki önermiş, ege otlarıyla panelenmiş bu balık dolması fena halde iştah açıyor.

FullSizeRender (1)

Son dubleleri bitirirken, duvar kağıdını nereye uygulayacağımız konusunda da anlaştığımıza göre “Bi’ orta kahveni içeriz Moshonis” diyoruz.

“Cunda mutfağı”nın İstanbul temsilcisi misyonunu üstlenen Galatalı Balık, Kalamış Cunda Ayvalık gibi restaurantlardan lezzet konusunda ciddi eksiği olmasa da Moshonis daha çok Koşuyolu’ndaki Kipos gibi yorgun bir iş günü sonrasında direkt eve girmek istemediğin hafta içlerinde, üzücü hesap ödemeden, lezzetli Cunda mutfağı tatmak ve 2 tek atmak için mantıklı bir adres.

moshonis.ot