Son 2 senedir, Çeşme, Urla, Bozcaada, Yunan Adaları derken Bodrum’un pabucunu dama attık.

 

Neyse ki, Esinle Çağrı nişanlarını Bodrum’da yapmak istediler de, bu yazın ilk planı, aylar öncesinden yapıldı: Haziran’da maaile Bodrum’dayız!

Anneli, anneanneli, teyzeli, bol kuzenli ekip, aylar öncesinden “Bodrum’a hazırız” derken, bir anda planlar değişiyor, nişan daha erken tarihe ve İstanbul’a alınıyor fakat Bodrum planı baki kalıyor. Haziran sonu gelip çatıyor, 8’i genç 12 kişilik ekip Bodrum’a geliyoruz.

Harika(!) dış politikamız ve sürekli can yakan gündemimiz sebebiyle güney sahillerinin boş olacağını çok uzun süredir konuşuyoruz, fakat durumun vahameti Bodrum Merkez’e geldiğimizde anlaşılıyor; balıkçılar çarşısı, Adamik ve Körfez’de sayılı insan var, sokakta gördüğümüz sayılı insan da mekanlarına müşteri çekmek için uğraşan esnaf.. “Umarız bu boşluğun nedeni 1 hafta sonra bayram olmasıdır.” diyerek, Balıkçılar Çarşısı’nda 37 Meze’ye oturuyoruz.

37-meze-raki

Mavi – beyaz dekorasyonuyla Yunan esintisine sahip bu mekanda ve hatta tüm meyhaneler sokağında bizim haricimizde tek tük masa var.

Bu tenha ortamda, uzaktan bizi yani 8 kişilik ekibi gören şef garsonun yüzü gülüyor. Masaya oturur oturmaz, meze tepsisi geliyor; üst üste 2 kat serpilmiş mezeleri sırayla saymaya başlıyor, sonuncusuna geldiğinde soruyoruz: “37 meze saydınız mı? :)”

Hayır” diyor, “mevsiminde olmayan mezeyi yapmak istemeyiz. Mesela bu kabak çiçeği dolması bu senenin ilk mahsülü.

Öyleyse onu alalım.” diyor ve devam ediyoruz;

Közde patlıcan, ahtapot salata, atom, barbunya pilaki ve olmazsa olmazımız roka- beyaz peynir salata.” Bundan sonrakiler ise 37 Meze’nin tavsiyesi üzerine tadmak istediklerimiz: Dijon hardallı levrek marin ve Levrek Levenge adında fesleğen soslu harika meze. Şef garsonu iyi ki dinlemişiz diyerek, hepsinin bir bir tadına bakıyoruz.

37meze

37.meze-levrek-peynir

Ayrıca söylemeden geçmeyelim; porsiyonlar oldukça büyük. Özellikle peşi sıra meyhaneden oluşan bir lokasyonda, civardaki diğer mekanlardan bu denli farklı ebatlarda porsiyon servis etmeleri, oldukça başarılı.

37-meze-barbunya-pilaki

Henüz mezelerimizi daha bitirmeden, masaya 3 tabak istiridye mantarı kızartması geliyor. “Pardon, bunlar yanlış oldu galiba, biz sipariş vermemiştik” diyorum. Şef garsonumuz mütevazı bir gururla cevap veriyor: “Hayır, yanlışlık olmadı, mantarlar bizim ikramımız!

Halimizden oldukça memnunuz, “bu akşam için burası doğru tercih oldu” diye aramızda konuşurken, öğreniyoruz ki İstanbul Reasürans Pasajı içerisindeki Nişantaşı 37 ile aynı işletmeye sahipmiş 37 Meze.

Hem işletmeciliği hem lezzeti iyi bilen 37 Meze, hesapla beraber ikram ettigi sarı kirazla kalbimi iyice kazanıyor. Bu arada söylemeden bitirmeyelim; burada aldığınız hizmete göre hesap oldukça mantıklı geliyor.

37-meze-sari-kiraz

37 Meze

Çarşı Mahallesi, Cevat Şakir Caddesi, 1037 Sokak, No 17, Bodrum, Muğla

Tel: 0252 3130128