catana-balık-5

Çatana Balık, ne zamandır gitmeye niyetlenip, sonrasında Bostancı trafiğine girmeyi göze alamayıp gitmekten vazgeçtiğimiz balıkçı. Bugün gitme konusunda ısrarcıyız, yoldan dönmek yok, Çatana’ya gidilecek.

Bu ara, ülkenin durumu, iş-güç meseleleri derken, tadımız biraz nanemolla. Keyfimizin yerine gelmesi için Çatana’nın lezzetine bel bağladık çıkıyoruz evden. İstanbul trafiği belli olmaz, Caddebostan- Bostancı arası 4 km’lik yolu normal şartlarda yaklaşık 8 dk’da gidebilmemiz gerekirken, her geçen gün şişen İstanbul trafiği bir tatlı sürprizle, örneğin çimento kamyonuyla gayet standart bir yolu kapatmak suretiyle, bu süreyi rahatlıkla yarım saate çıkarabilir.

Neyse, güneşli bir cumartesi gününde, bir de trafik yüzünden can sıkmaya gerek yok. Haftaiçi, Maslak – Caddebostan arasını 1,5 saatte geliyor olmak, trafik yüzünden sıkılan canın kotasını haftanın 5 günü yeterince dolduruyor. Kamu personelinin iptal olan yıllık izinlerinin bir an önce geri verilmesini ümit ederek, “normalde köprü trafiğinin minimuma indiği Temmuz- Ağustos ortalama yoğunluğuna tekrar kavuşabileceğimiz günler dileğiyle” diyerek trafik konusunu kapatalım.

Evet, artık bi’ 35’likle, kafayı biraz sakinleştirmenin zamanı. Neyse ki, çok çılgın bi’ trafiğe maruz kalmadan bir süre sonra Çatana’dayız. 1 gün önceden rezervasyon yaptırmamız iyi olmuş, içerisi oldukça kalabalık. Özellikle balkon kısmında oturmak istiyorsanız, rezervasyonun 1 gün önceden yapılmasında fayda var, zira balkonda 2 kişilik dahi boş yer yok.

Oturduktan kısa süre sonra meze tepsisi geliyor. Tepside alengirli hiç bi’ meze yok, çeşit karmaşası yok. Bu sayede hemen seçiyoruz; atom, ahtapot ve patlıcan salata alalım. Yanına da roka beyaz peynirli salata. Bir de bi Yeni 35’lik.

Servis hızla başlıyor, önce zeytin, turşu, mısır ekmeği ve sarımsaklı ekmek dilimleri. Ardından mezeler ve rakı servisi. Meze porsiyonları çok tatmin edici. Sunum, miktar ve lezzet olarak Suadiye Galatalı Balık’a benzetiyoruz Çatana’yı. Fakat 2’si arasında tercih yapacak olsam, Galatalı’yı tercih ederim. Her iki mekan da denize aynı mesafede olmalarına rağmen, birinde deniz ve adalara karşı rakını yudumlarken, burada Bostancı’nın evlere şenlik araç trafiğinin ardından denize bakıyorsun.

Catana-balik

Fakat mezeler öyle lezzetli ki, neden meze tepsisinde pek çok göz boyayıcı çeşit olmadığını, servis ettikleri her mezenin hakkını vermek için bu kadar seçici olduklarını anlıyorsun.

Ahtapot salata, şimdiye kadar tattıklarım arasında en iyilerden. Atom ise, çoğu yerde soğuk edilmesine karşın, burada sipariş üzerine hazırlanıp, üzerindeki yağ sonradan yoğurda eklenerek servis ediliyor. Atom ile benim ilgim olmasa da, Aras’ın favorisi. Hele ki Moda Cibalikapı’nın atomu, onun gözdesi. Fakat Çatana’nın atomu da yeterince memnun etmiş gözüküyor Aras’ı.
Bugünün 35’liğiyle kafayı biraz sakinleştirmiş olsak da, gündemin huzursuzluğunu göz ardı ettiremiyor. Artık kalkma vakti, hesabı istiyoruz. Burası uygun fiyatlı bir balık restaurantı değil. Fiyatlar Galatalı’dan biraz daha yüksek, Haydarpaşa Mythos, Kalamış By Esat ve Misina ile aynı ayarda diyebiliriz.

Hesabı ödeyip, Çatana’nın harika mezelerinin lezzeti aklımızda ayrılıyoruz mekandan. Daha mutlu, daha huzurlu ve iştahımızın da yerinde olduğu bir günde tekrar görüşmek üzere Çatana.

catana-balik-3

catana-balik-4

 

Adres & Telefon Numarası:

Bostancı Mahallesi, Sahil Yolu – Yazmacı Tahir Sokak No:40

0216 4161683