Bir çocukluk hayalinin gerçekleşmiş halidir Şaşkın Balık.

Üzerimizdeki kara bulutları savamadık bir türlü. Bir can sıkıntısı, bir depresiflik var ki sorma.

Ama bugün Cuma, arkada bırakılan haftanın yorgunluğunu, yakınlarda bi’ yere gidip, bi’ 35’likle atma vakti.

“Şaşkın Balık’a gidelim mi sevgilim?” Burası, Şaşkınbakkal Marks & Spencer’ın orda, sokak arasında, sevimli mi sevimli, komşularla rakı içtiğini hissettiğin keyifli bi’ meyhane.Her seferinde mutlu kalktık burdan. Belki bugün de keyfimizi yerine getirmeyi başarır Şaşkın Balık” diyerek yola koyuluyoruz.

Ama bakalım yer bulabilecek miyiz? Daha önce bir kaç defa, rezervasyonumuz olmadığı için kapıdan dönmek zorunda kaldığımız oldu, o yüzden gitmeden aramakta fayda var. “Alo, merhaba, akşam için 2 kişilik yeriniz var mı?”

“Harika! 10 dk sonra ordayız.

Akşam saat 20:00, iş çıkışı masalar dolmaya başlamış bile. Kapıdan girer girmez mavi beyaz dekorasyonu ve sıcak karışlamasıyla Şaşkın Balık Efkan’ın Yeri, tüm huzursuzluğumuzu alıyor. Balkondaki 2 kişilik masamıza geçer geçmez siparişimizi veriyoruz; ege otları,  levrek marine, köpoğlu, girit ezme ve beyaz peynirli roka salatası. Yanına da bi Yeni 35’lik.

saskinbalik-efkanın-yeri-1

Servis hızlıca başlıyor, önce kızarmış ekmekler ve zeytin geliyor, sonrasında ise mezeler. Burası minik masalarına inat, yuvarlak geniş meze tabaklarında servis ediyor bu müthis lezzetleri. Bizim buradaki favorimiz ise girit ezmesi ve ızgara ahtapot. Ama şimdiye kadar denediğimiz, fesleğen soslu levrek, fava ve midye dolma ile  ara sıcaklardan, ızgara kalamar ve balık köftesi de gayet başarılı.

Rakı servisi de yapıldıktan sonra bir bakıyoruz Şaşkın Balık’ta boş masa kalmamış. Fonda çalan Yeşilçam müzikleriyle, herkes kaptırmış kendini çakır keyifli sohbetlere, “Tıpkı Filmlerdeki Gibi”. Bu aslında Efkan Usta’nın kendi tanımı; Bir çocukluk hayalinin gerçekleşmiş halidir Şaşkın Balık. Geçmişimize dair simaların, şarkıların, repliklerin ve gerçek duyguların harman olduğu mekan, “Nerede o eski muhabbet” sorusunun cevabıdır;Tıpkı filmlerdeki gibi…

saskin-balik-efkanin-yeri-restaurant-meyhane-2

Tam Aras’la hararetli sohbetimize dalmışken, annem arıyor; “Ben briçten çıktım, eve dönüyorum.

Biz de Şaşkın Balık’ta oturuyoruz, uğramak ister misin?

15 dk sonra annem yanımızda. Biz Şaşkın Balık’ın balkonunda, annem sokakta. İşte bu samimiyeti seviyoruz. Eve dönerken yol üzerinde annenin uğrayıp, öpücük verip eve devam edebildiği, mahallemizin hem salaş hem de her detayı gayet temiz ve özenli meyhanesi.

Keyfimiz yerine geldiğine göre artık kalkma vakti. Tekrar görüşmek üzere “o eski muhabbetler nerede?” sorusunun cevabı olan Şaşkın Balık.

saskinbalik.efkanin.yeri

saskin_balik_efkanin_yeri_15_1386617979

 

Adres

Noter Çıkmazı Sok. No:8
Suadiye Kadıköy İstanbul

Telefon

0(216) 357 4343

0(216) 363 5252