İşler yoluna girmeye başladı sonunda. Aras’ın çıkan ürünlerini kutlama vakti.

Hava güneşli ama silecek bozan yağmur var dışarıda. “Bu havada Kalamış çok güzel olur. Haydi Develi’ye gidelim” diyoruz.

Aslında yağmur daha insaflı yağsa keyifli bir yürüyüş bile yapılabilir fakat şemsiyeyi delmeye yeminli gibi yağıyor bugün yaz yağmuru. Bu havada dışarıda taksi bulmamıza imkan yok, Bitaksi’de bir süre taksi bekledikten sonra, yağmurun biraz azalmasıyla sonunda bi’ taksi buluyoruz.

10 dk sonra Kalamış Develi Kebap’tayız. Hava yüzünden içeride otururuz sanıyorduk fakat, içerisi boş, herkes dışarıda. Hava pırıl pırıl.

Ben “hava ne kadar güzel, yağmur da durduğuna göre gökkuşağı da çıkmış olmalı” diye etrafa bakarken, Aras bu sırada 35’liğimizi söylüyor. Sonrasında meze tepsisi geliyor. Develi’ye gelmişken mezeyle karın doyurmayalım ki et tadabilelim diyoruz.

Öncelikle, peynirli bahçe salata ve birer dilim peynir alalım. Az meze dedik o zaman nokta atışı yapmalıyız;

Abbuganuş: Sarımsaklı yoğurtlu sos ile közde patlıcanın en lezzetli hali.

Muhammara: Yöresel baharatlarla yapılan etimek, biber ve cevizli rakıya harika yakışan meze) ve son olarak çiğ köfte.

develi-kebap-kalamis

Çiğ köfteyi endişelenmeden tattığım nadir yerlerden Develi. Bir de azıcık daha acısız olsa da tat alabilsem keşke. En büyük marul yaprağına bıçağın ucuyla bi parça koyup, çiğ köfteye acuka muamelesi yapmak suretiyle tadıyorum yine. Güzel. Yani acılığın ardında bi’ güzellik olduğu muhakkak.

develi-kebap-cig-kofte

Bugün kutlama vakti. Uzun süre sonra tekrar huzurluyuz, bir süredir içinde olduğumuz bekleyiş bitti, tekrar hareket etme zamanı geldi. Planlar yapıp, hayaller kurarken ne ara havayı kararttık? Eskiden rakıya oturduğumuzda, sohbet ederken sofrada tekrar acıktığımız olurdu, 5 saat aynı yerde oturup sohbet ederken, zamanı unuttuğumuz. Yine o gün oldu. “O zaman et söyleyelim mi? Şişe ne dersin?”

“Tamam, bir porsiyon terbiyeli şiş alabilir miyiz?” Bir süre sonra yeşillik içinde, domates ve biber sos ile marine edilmiş kuzu şiş geliyor.

develi-kebap-sis

Kalamış Develi’’nin lezzeti ve servisine diyecek yok, lezzet açısından her zaman mutlu kalkıyoruz buradan.

Bu sefer akıllılık edip, az meze söyledik. Diğer türlü mezelerin güzelliğine kanıp, hem ete yer bırakmıyorduk hem de yine de mutlaka et de söyleyip, yiyemeyip boşuna hesabı şişiriyorduk. Meze konusunda hunharca verilen siparişler sonrası gelen hesap da biraz üzücü olabiliyor Develi’de. Buraya gelmişken az meze, onun yerine de et tercih etmekte fayda var.

Bu harika yaz akşamında, mini kutlamamıza ev sahipliği yapan Develi’ye veda edip, yemeğin üzerine anneyle bi’ kahve içmek üzere evin yolunu tutuyoruz.

Adres: Münir Nurettin Selçuk Cad. Kalamış Yat Limanı, Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 418 94 00

 

develi-kebap