Rezervasyon yaptırırken şaşlık ayırtmayı unutmayın =)

  Dünkü Üzüm Kızı deneyimimizden sonra bugün Kaş’ta 2. Günümüz. Buraya gelmeden önce herkesten en çok methini duyduğumuz restaurant Zaika’yı bugüne ayarladık. Kaş’tan yolu geçmiş çoğu kişinin iştahında bir kabarma, lezzet konusunda bir üst seviyeye çıkma vakası vuku buluyor olmalı ki, pek çok kişiden şunu duyuyoruz “Rezervasyon yaptırırken şaşlık ayırtmayı unutmayın.” “Ne zaman, deniz tatiline giderken, haftalar önceden et ayırtıcak kadar yemek gurusu olduk ya” diye makara yapmamın üzerinden 15 gün geçiyor ve merdivenlerden inip, çakıl taşlı bahçesine giriyoruz Zaika’nın.   Açık mutfağının önündeki ocakbaşını görünce, güneyde tatildeyken deniz ağırlıklı menüye sahip meyhanelere öyle alışmışız ki, bir anda aydınlanıyorum, Zaika…

 

Dünkü Üzüm Kızı deneyimimizden sonra bugün Kaş’ta 2. Günümüz.

Buraya gelmeden önce herkesten en çok methini duyduğumuz restaurant Zaika’yı bugüne ayarladık.

Kaş’tan yolu geçmiş çoğu kişinin iştahında bir kabarma, lezzet konusunda bir üst seviyeye çıkma vakası vuku buluyor olmalı ki, pek çok kişiden şunu duyuyoruz “Rezervasyon yaptırırken şaşlık ayırtmayı unutmayın.”

Ne zaman, deniz tatiline giderken, haftalar önceden et ayırtıcak kadar yemek gurusu olduk ya” diye makara yapmamın üzerinden 15 gün geçiyor ve merdivenlerden inip, çakıl taşlı bahçesine giriyoruz Zaika’nın.

 

zaika-bahce

Açık mutfağının önündeki ocakbaşını görünce, güneyde tatildeyken deniz ağırlıklı menüye sahip meyhanelere öyle alışmışız ki, bir anda aydınlanıyorum, Zaika Akdenizli Ocakbaşı!

Masamıza geçiyoruz, menü geliyor. Biz mezelere bakarken servis başlıyor. Ahşap tabakta sıcak pide ve domates, zeytin gibi farklı soslarla harmanladıkları tereyağları servis ediliyor. 

 

zaika-tereyag

Tereyağından haz etmeyen bünyelere dahi şiddetle tavsiye edilesi bu başlangıçlar, bizi mezelerin nasıl olacağı konusunda iyice meraklandırıyor.

Ocakbaşına geldiysek, gavurdağ salata olmadan olmaz diyoruz. Yanına da daha önce tatmadığımız şu mezeleri deneyelim;

Kereviz Cacığı: Yeşil elma, ceviz, dereotu, yoğurt ve sarımsaklı çiğ kereviz.

Mütebbel (Lübnan Usulü):  Tahin, limon ve nar ekşili közlenmiş patlıcan salatası.

Aslında menüde bir de Hatay usülü Mütebbel var; sarımsaklı yoğurt ve zeytinyağı ile harmanlanmış közde patlıcan. Ama bu, daha bildik bir tat olduğundan, onun yerine bugün Lübnan usulünü denemek istiyoruz.

Antep ezme de alsak mı?” diyoruz.

Süper güleç garsonumuz “Zaten gavurdağ salata alıyorsunuz. İçindeki malzemeler neredeyse aynı, bu yüzden başka meze seçin isterseniz” diye bi’ güzel yönlendiriyor bizi. Bunun üzerine bildik bir tattan yana kullanıyoruz seçimimizi;

Muhammara: Soğan, domates, sarımsak, kişniş, salça, ceviz ve peynirin harika birlikteliği.

zaika-gavurdag

Ve son olarak “Atom var mı acaba?

“Eroin mi, evet var tabii!”

Sonrasında Aras’ın gözündeki yaştan, adına atom yerine neden eroin dendiğini anlayacağımız, dünyanın bu en acı mezesi, çoğu yerde soğuk verilirken, burada yoğurt üzerindeki kurutulmuş acı bibere yeni kızdırılmış yağın dökülmesiyle sıcak servis ediliyor.

zaika-ocakbasi-atom

Tadına bakmaya cesaret edemediğim için hakkında yorum yapamadığım atom haricindeki tüm mezeler oldukça özenli ve tatmin edici ebatlarda ve ezber bozan lezzete sahipler.

 

Şimdi dersine iyi çalışmış gerçek turistler olarak, 15 gün önceden rezerve ettiğimiz şaşlığın tadına  bakmaya hazırız. Fakat mezeler ile biraz tıkandığımız için ufak ufak söylenmeye başlıyorum “2 parça şaşlık ayırtmaya ne gerek vardı, sanki ben et çok seviyormuşum gibi, tadımlık 1 tane söyleyebilirdik bence…

 

Bu sırada şaşlık geliyor. Hala devam ediyorum. “E sevgilim ben bunu nasıl bitireceğim şimdi?

zaika-restaurant-saslik

Bir kaç dakika sonra Aras gülümseyerek bakıyor, “afiyet olsun :)”

Tek bir parça bile kalmamış tabağımda.

Burası, hakkında söylenilen tüm övgüleri sonuna kadar hak eden, Kendi tanımlarıyla “Basit, gösterişsiz ama çok lezzetli”, hiç bozulmamasını dilediğimiz en iyi ocakbaşı restaurantlarından biri.

 

Farsça’da tat alma kuvveti anlamına gelen, ismiyle müsemma Zaika, etteki lezzetin sırrını şöyle açıklıyor: “Özellikle yaylada serbest dolaşan hayvanlardan seçtiğimiz etler için yoğun marinasyon ya da ek soslara gerek duymayız. Fransız ve Amerikan mutfağını bir kenara bırakıp, etleri geleneksel yöntemlerle hazırlıyoruz. Aynı zamanda etlerimizde rafine olmayan tuz kullanıp, meşe kömüründe közledikten sonra size sunuyoruz.

 

Ayrıca yemeklerde en iyi ham maddeyi kullanabilmek için, eti Fethiye’den, baharat ve salçayı Urfa’dan, şalgamı Adana’dan, nar ekşisini Antakya’dan getirtiyor Zaika. Bir yandan da bu nakliye masrafını, hesaba minimumda yansıtmaya çalışıyor. Bir başka deyişle, iyi malzemeyi, adil fiyat politikasıyla bizimle buluşturmaya çalışıyor.

 

Kaş’taki favori mekanımız belli olduğuna göre artık ayrılma vakti.

Ayrıca Zaika’nın müziklerinden bahsetmeden de bitirmeyelim. Bu güzel akşama ve Zaika’ya fonda Hüsnü Arkan ve Birsen Tezer’in “Hoşgeldin”i ile veda ediyoruz:

Sen bana yangın ol efendim, ben sana rüzgar

Tutuşsun gün, yansın geceler, zamanımız dar   

Sen bana geç kaldın, ben sana erken

Soyunsun gün, sarsın geceler, vaktimiz varken.

 

 

 


Adres

İlkokul Sokak No: 13 / 1 KAŞ / ANTALYA

 

Telefon

+90 242 836 23 73