Hayalkırıklığı Nereid

Kaş’ta 3. Gece. Limanağzı Bilal’in Yeri’nde geçen huzurlu bir günün ardından Nereid’e gitmek için sabırsızlanıyoruz, zira Zaika Ocakbaşı’ndan sonra en çok önerilen meyhanelerden biri Nereid Meyhanesi.

 

Bu yüzden burası da aynı Üzüm Kızı Meyhane, Zaika Ocakbaşı ve Gelos gibi, bayramda yer bulamama endişesiyle  Kaş’a gelmeden 2 hafta önce rezervasyon yaptırdığımız mekanlardan biri.

 

Girizgahta yazının akıbetinin tatsızlığını hissettirdim mi bilmem fakat bundan sonrası, Meyhanefaresi’nde yer alan diğer yazılara benzemeyecek, önden söylemeliyim.

 

Odadan çıkmadan dersimize çalışıyoruz, Nereid’de meze ne denenmeli, ara sıcaklardan hangileri kendi özel tarifleri, hepsini tutuyoruz aklımızda. Odamızdan çıkıp, gidiyoruz Kaş’ın en canlı sokaklarından biri olan Süleyman Sandıkçı Sokak’taki mekana.

 

Bir kaç basamakla çıkılan mekanın kapısında bi’ kalabalık. Bizim gibi methini duyanlar gelmiş kapıya, yer bakıyorlar. İlginçtir ki rezervasyonu olmayana teşekkür edip,”başka zaman bekleriz” demek yerine masa ayarlamaya çalışma telaşından olsa gerek avuç içi kadar yerde seksek oynayarak içeri adım atabiliyoruz.

 

Masaya geçmeden “mezelerinizi seçelim lütfen” deniyor. Meze dolabının önünde bile sabit durulamayan bir kalabalık, itiş kakış var içeride. “Bi saniye, aslında neler söyleyeceğimizi biliyoruz ama bi görseydik, meze dolabı önünde bile böyle kalabalık olur mu yahu?” derken güç bela bir şeyler söyleyip, masamıza geçeceğiz. İçeride iğne atılsa yere düşmez, o kadar çok insan var ki kargaşadan masalar gözükmüyor .

 

Bizimle ilgilenen kişi “terasta sizin yeriniz” diyor. Takılıyoruz peşine, çıkıyoruz üst kata. Bir başka arkadaşına soruyor, “Masalarının numarası B değil mi?” Sonra ne yazık ki duyulmayacağını zannettiği şekilde fısıldıyor arkadaşına “E bu masaya başkasını almışsınız…” Sonra dönüyor bize “Sizi şu masaya alalım.

 

Şu masa dediği yer, şu halimden 1 kilo fazlam olsa sığmakta güçlük çekeceğim darlıkta, apartman boşluğunda dizili plastik boya kutu manzarasına sahip, asla koyulmayacak bir yere sıkıştırdıkları feci bir masa.

 

Burda oturmayalım Aras. Bunun adı şımarıklık değil. Daha ne kadar para kazanırız hesabıyla olmayacak yerlere masa koyup, insanları üst üste dikmişler.” Sonrasında yetkili gördüğümüz birinden aldığımız cevap ise zurnanın zırt dediği yer oluyor “Bir yanlışlık yapılmış olabilir, fakat yapabileceğim bir şey yok.

 

Bunun üzerine arkamıza bile bakmadan uzaklaşıyoruz. Sonrasında Ekşisözlük’te geçen yaz ve bu yaza ait yorumlara bakınca anlıyoruz ki, buranın son zamanlarda yaşadığı olumsuz değişiklik bizden önce de servis ve çalışanların tavırları nedeniyle pek çok can sıkmış.

 

Üzüm Kızı, Zaika ve Gelos’taki harika akşamlardan sonra Nereid hayal kırıklığı olmuş olsa da daha çok para kazanmak için insanların tadını kaçırmayı göze alabilen işletmesine bizden selam olsun. Bu tarz mutsuzluklar bir yerlerden kulaklarına çalınır da, her iğne deliğine masa koyacak kadar gözlerini karartmaktan vaz geçerlerse bir gün, Kaş’a daha yakışan bir yer haline gelirler belki.

nereid-meyhanesi