Ömer’in Yeri, 1979’dan bu yana pek çok müdavime ev sahipliği yapmış salaş bir meyhane.

Çok uzun zaman oldu yazmayalı. Evlilik hazırlığı, ev arayışı, mobilyası beyaz eşyası ve taşınma derken tüm bu koşuşturmacaya bir de iş değişikliği eklenince evlere şenlik bir yoğunluk vuku buldu son bir kaç ayda.

Şimdi ise sular duruldu, evlenmeye günler kala son eksikleri konuştuğumuz sakin ama heyecanlı günler geçiriyoruz. Bugün Cuma, annem mesaj atıyor “Ben sizi özledim çocuklar haydi yemeğe gidelim, kafa dağıtmaya ihtiyacınız vardır bence!

Harika olur, nereye gidiyoruz?” diyorum.

Siz nereye isterseniz” diyor annem ama biliyorum Bostancı’da bir kaç favori mekanı var onlardan birine gitmeyi tercih eder.

Sen Asmaaltı’nı seviyordun oraya gidelim istersen“ diyorum.

Orası bu sıcakta havasız olabilir, Ömer’in yerine götüreyim sizi Aras da görmemişti orayı değil mi? Oranın bahçesi var hem daha rahat ederiz” diyor.

Bostancı ışıklardan, 1 dk yürüme mesafesinde sahil yolunun bir üst paraleline geçip Kasaplar Çarşısı’na giriyoruz. Burası yan yana mekanların olduğu mütevazı bir meyhaneler sokağı.

Ömer’in Yeri ise bu sokağın en eskilerinden, 1979’dan bu yana pek çok müdavime ev sahipliği yapmış salaş bir meyhane.

İçeri girer girmez, içerideki masadan annemin arkadaşları sesleniyor: “Arzu naber?” Ayak üstü biraz sohbetten sonra, tam oturacakken, annem başka bir arkadaşını görüyor.  Meğer briçten çıkanlar burada bir dublesini içip öyle dağılırmış evlere. Burası mahalle arası eş dostla iki lafın belini kırdığın samimiyette özlenilen boşluğu dolduran sıcak mı sıcak bir mekan.

Nihayet oturuyoruz masamıza. İtiraf ediyorum, salaşlık gözümü korkutuyor yemekler konusunda. İçimde gizli endişeler yeşertirken, meze tepsisi çıkageliyor.

Annem dersimize çalıştırdı, mevzuya hazırlıklıyız, ciğer yemeden kalkılmayacak masadan.

Bu nedenle deniz ürünlerine bulaşmıyoruz hiç, karnı çok doyurmayacak hafif bir girizgah yapıyoruz, patlıcan salatası, havuç tarator, çoban salata, fava ve Aras’ın gözde mezesi atom ile.

Herşey hızla geliyor masaya fakat favanın gelişi biraz zaman alıyor, meğer kırmızı soğan ve dereotuyla süslenip hazırlanıyormuş assolist. İlk intibada edindiğim tüm endişeyi bir kenara bırakıyorum gelen favadan sonra.

Şimdi methidini defalarca duyduğumuz ciğerde sıra.

Sosunu biraz yoğun bulmuş olsam da favanın assolistliğini gölgede bırakıp, lezzetiyle baş rolü kapıyor ciğer yahnisi. Üzerine istediğimiz kuzu şiş sunumda fava ve ciğerin üzerine çıkamıyor ama porsiyonu tatmin edici ve lezzetli.

Ömer’in Yeri Şah’ın en güzel yanlarından biri de gelen hesabı. Fiyatlar mekanın mütevazılığına yakışır şekilde oldukça makul. Özellikle son zamanlarda restaurant menülerindeki çılgın fiyat artışı ve bunu gün geçtikçe normalleştiriyor olmamız çok üzücü. Aslında lezzetli yemek ve modern bir meyhane ortamı için çok para harcamaya gerek olmadığını gösteren böyle yerler keşfetmek de bi’ o kadar keyifli. Yakınlarda tekrar görüşürüz mutlaka!

 

Kasaplar Çarşısı No:8 Bostancı Kadıköy

Telefon : 02164894709